noroozi
07 بهمن 1401 - 13:02

گلایه یک کارگردان سینما از بی‌توجهی به رتبه‌بندی فیلم‌سازان

یک کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: هیچ رتبه‌بندی و جدولی برای ارزیابی گروه فیلم‌ساز برای حمایت‌های سازمان‌های متولی وجود ندارد و همه گروه‌ها با هر رنگی که به میدان بیایند همگی با یک رویکرد ثابت مورد حمایت قرار می‌گیرند.

مصطفی احمدی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از مشهدمقدس اظهارداشت:در اسفند ماه یک مدیا تئاتربا عنوان «سهم تلخ» را به روی صحنه می بریم این کار اولین تجربه مدیا تئاتر در مشهد است قبلا چنین کاری را آتیلا پسیانی در تهران انجام داده بود این سبک ترکیبی از دکوپاژ تصویر و میزانسن صحنه است فیلم تلویزیونی «بلندتر از همه درخت‌ها» به کارگردانی مصطفی احمدی‌فر و نویسندگی سیدمهدی رضازاده که در منطقه اسجیل گلمکان تصویربرداری و به سفارش صداوسیمای خراسان رضوی تولید شد، به موضوع کوتاه‌قامتان پرداخته است.

«بلندتر از همه درخت‌ها» سومین تجربه احمدی‌فر در مقام کارگردان محسوب می‌شود، او البته 4 تجربه دستیار اول کارگردان،3 تجربه در مدیریت تولید و مدیر برنامه‌ریزی و آهنگ‌سازی پروژه‌های تلویزیونی را نیز در کارنامه خود دارد.

کارگردان تئاتر سینما و تلویزیون در رابطه با تله فیلم سینمایی بلندتر از همه درخت‌ها عنوان‌کرد: قصه و روایت این فیلم به ارتباطم با افراد کوتاه قامت برمیگردد این افراد در دفتر من فعالیت می‌کردند بیشتر در نمایش‌های صحنه ای و جنگهای شاد و برنامه های کودک و نوجوان بازی می‌کردند.

وی ادامه داد: این ارتباط باعث شد مسئله مهمی در رابطه با این افراد را درک کنم آن هم این بود که متأسفانه در طول سال‌های گذشته در تلویزیون و سینما بیشتر از کوتاه‌قامتان استفاده ابزاری شده و آن‌ها همیشه در خرده‌ نقش‌ها و نقش‌های منفی به کار گرفته شده‌اند.

احمدی‌فر افزود: بعضی از این کوتاه قامتان در رشته های آی تی، وکالت و حتی پزشکی درس خوانده اند اما به دلیل شرایط فیزیکی یا دیده نمی شد یا جدی گرفته نمی شدند همین مسئله باعث شده ایده سه صفحه را به سید مهدی رضازاده بدهم تا فیلم نامه ای که قهرمانش یک کوتاه قامت است را بنویسد تا توانمندی این قشر از جامعه را نشان بدهیم.

این کارگردان تئاتر سینما و تلویزیون اضافه کرد: تلاش کردم در تولید این فیلم از پتانسیل شهر مشهد در بازیگری استفاده کنیم و استعدادهای خراسانی همچون رضا صابری، علیرضا سوزنچی، غلامرضا عارف نژاد ، شاپور ترکمن سرابی، علی جوانمرد، الهه پژوهی، مهری شمس و محمود کریمی استفاده کنم مدیر تصویربرداری این فیلم را علی عظیم زاده تهرانی و مدیر صدا محمد امامی بودند.

وی بیان کرد: متاسفانه زیرساختها در مشهد برای گروه‌های فیلم‌سازی معمولا حرفه‌ای دیده نمی شود، 9 دی ماه امسال این فیلم در سینما برفی اکران خصوصی شد که با استقبال خوب و خارج از تصوری روبه رو شد.

این کارگردان تئاتر سینما و تلویزیون تصریح کرد: در اسفند ماه هم یک مدیا تئاتر با عنوان «سهم تلخ» را به روی صحنه می‌بریم این کار اولین تجربه مدیا تئاتر در مشهد است قبلا چنین کاری را آتیلا پستیانی در تهران انجام داده بود این سبک ترکیبی از دکوپاژ تصویر و میزانسن صحنه است.

وی خاطر نشان کرد: هیچ رتبه‌بندی و جدولی برای ارزیابی گروه فیلم‌ساز برای حمایت‌های سازمان‌های متولی وجود ندارد و همه گروه‌ها با هر رنگی که به میدان بیایند همگی با یک رویکرد ثابت مورد حمایت قرار می‌گیرند.

احمدی‌فر عنوان کرد: تله فیلم سینمایی بلندتر از همه درخت‌ها شاید آخرین فیلمی است که در مشهد ساخته ام چون با عدم حمایت واقعی و برخی مدیران مدیران شهر مواجهه شدم شاید پروژه های دیگر در جایی دیگر و لوکیشن دیگری ادامه بدهم.

گفتنی است: داستان این فیلم در رابطه با دکتر بهادری فارغ‌التحصیل دانشکده علوم پزشکی در تهران است که برای اخذ مدرک و پایان‌نامه کاری در یکی از روستاهای خراسان رضوی به نام اسجیل واقع در گلمکان دوره‌ای می‌گذراند. اساتید دانشگاه به سبب شرایط فیزیکی او با حضور این پزشک در روستا و گذراندن دوره مخالفت می‌کنند اما به اصرار او با این اقدام موافقت می‌کنند.

در ابتدای ورود این پزشک به روستا مردم منطقه اسجیل به سبب شرایط فیزیکی او نسبت به دریافت خدمات پزشکی ترس دارند اما پس از گذشت مدت زمان کوتاهی و ارائه خدمات پزشکی و غیرپزشکی توسط این پزشک کوتاه‌قامت و مشاهده انگیزه او در انجام رسالت انسانی خویش دیدگاه مردم تغییر کرده و در پایان از خروج این پزشک از روستای خود نگران و ناراحت هستند.

انتهای پیام/282/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1000620